Daivings – iepazīstamies ar zemūdens pasauli

Kas ir daivings?

Daivings, tā ir iespēja atslābināties un iegrimt zemūdens pasaulē, kur notiek spraiga, interesanta, piedzīvojumiem dzīve. Jēdziens “daivings”, tulkojumā no angļu valodas nozīmē “nolaišanās zem ūdens”, “ūdenslīdēja ieniršana”. Pats pirmais, daivinga aizsācējs, bija viens no pasaulē plaši pazīstamiem cilvēkiem – Žaks Īvs Kusto. Tieši viņš, 1943. gadā izgudroja akvalangu un miljoniem cilvēku deva iespēju, iepazīties ar noslēpumainu zemūdens pasauli. Nedaudz vēlāk, Kusto teica, ka šis izgudrojums uzdāvināja cilvēcei ne tikai dzelmi, bet arī deva iespēju cilvēkam, izmantot zemūdens pasauli, pēc saviem uzskatiem.

Daivings – tā ir aizraušanās, zemūdens peldēšana ar akvalangu. Daivingu nevajag jaukt ar ūdenslīdēju darbu, jo ūdenslīdējs, pirmām kārtām, ir profesionālis, kurš ir izgājis nepieciešamo, speciālo apmācību, ir trenējies ienirt lielos dziļumos un veikt tur nepieciešamos darbus. Daiveri ir vienkārši, azartiski cilvēki, kuri ar akvalangu palīdzību peld zem ūdens, lai gūtu baudu no saskarsmes ar zemūdens dabu un tās iemītniekiem.

Amatieru daivings – tāir ieniršana kristāltīros, tropisko jūru ūdeņos, kur jūs ieskauj daudzkrāsaino zivju bari, koraļļu skaistums un kaut kur netālu nogrimuša kuģīša, izpēte. Daivers un viņa pārinieks, uzvelk tērpu, ieiet ūdenī un sāk pētī zemūdens floru un faunu, lēnām pārvietojoties ūdens dzelmē.

Vai daivings ir sporta veids? Cilvēku domas, šajā jautājumā dalās, vieni to uzskata par sporta veidu, citi atkal, par sava veida, atpūtu.

Visdrīzāk, pie sporta veidiem, pat var teikt ekstrēmiem sporta veidiem mēs varam minēt frīdaivingu. Frīdaivingā, atšķirībā no daivinga, netiek izmantotas nekādas elpošanas ierīces. Cilvēks zem ūdens nirst tikai ar plaušās ievilkto gaisu. Pirms niršanas, cilvēki mācās pareizi elpot, izpilda dažādus vingrinājumus, jo lielākā cilvēku daļa elpo nepareizi, nemāk ieelpot tā, lai izmantotu visu plaušu tilpumu.
Īsti, šā sporta veida lietpratēji, nirst vairāk nekā simts metru dziļumā.

Kā sākās zemūdens peldēšana?

Zemūdens peldēšana sākās tajos senajos laikos, kad pirmatnējais cilvēks pirmo reizi ienira zem ūdens. Viņš tur bija tikai īsu brīdi, bet viņam tas ļoti iepatikās. Bet kā lai palielina skābekļa krājumus, kuri ir tik mazi?

Sāka cilvēks domāt, ko lai dara. Un izdomāja, ka vajag trenēties elpot un pacensties sev līdz zem ūdens paņem skābekli, bifeļu ādas maisos. Tā, mūsu pirmatnējais cilvēks, trenējās samērā ilgi. Pēc kāda laika, viņš varēja zem ūdens atrasties jau gandrīz 4 minūtes, bet tālāk viņam nekas nesanāca. Tad viņš mēģināja nirt ar maisiem, bet tas bija ļoti neērti. Tie visu laiku uzpeldēja, gaiss spiedās laukā pa visiem caurumiem un tā tur bija pavisam maz. Tā pirmatnējā draivera priekšā nostājās, tajos laikos neatrisināma problēma. Gāja laiks, mainījās valdība, gadsimts nomainīja gadsimtu, bet cilvēks joprojām domāja, kā pagarināt atrašanās laiku zem ūdens.

Šo jautājumu atrisināt palīdzēja gaisa “zvana” izgudrošana. Šī ierīce atgādināja milzīgu zvanu, kurš planēja ūdens dziļumos. Tā iekšpusē atradās soliņš nirējam, virspusē vārsts ar šļūteni, kurš bija savienots ar rokas pumpi. Pumpis atradās laivā un pumpēja gaisu zem ūdens. Bet šī konstrukcija bija ļoti nestabila, bieži apgāzās, nirēji to negribēja izmantot. Ideja bija lieliska, bet 16. gadsimta tehnika neļāva tai pilnībā realizēties.

Iestājās 19. gadsimts. Šajā laikā daudz kas bija mainījies un cilvēka ideja, peldēt zem ūdens, sāka piepildīties.

1837. gadā tika izgurdrots pirmais ūdenslīdēja kostīms ar tērauda ķiveri. Tā izgudrotājs bija Augusts Zibē. Šis kostīms, bez īpašām izmaiņām eksistē arī tagad, bet ūdenslīdējs tajā vienmēr ir piesaistīts ar vadu, pa kuru tiek padots gaiss, pie kuģa. Te, nevar būt nekāda runa, par peldēšanas brīvību.

1945. gadā, brīvību zemūdens peldētājiem deva Žaks Īvs Kusto, jo viņš, šajā gadā, izgudroja akvalangu. Tagad zemūdens peldētājiem ir iespēja peldēt zem ūdens, priecāties par zemūdens pasauli, fotografēt un filmēt zemūdens valstību.