Kas ir veikbords?

Liekas, ka vēl pavisam nesen, mūsu valstī bija ļoti maz tādu cilvēku, kuri bija kaut ko dzirdējuši par veikbordu. Zināms priekšstats par šo ūdens sporta veidu bija šauram profesionāļu lokam un nelielai saujai šī sporta cienītāju. Kur radās šis sporta veids un kāpēc tas tik strauji sāka aizstāt ūdens slēpes?

Ir vairākas, šī ūdens sporta veida rašanās versijas. Ir tādas, kuras pat atgādina leģendas, bet no citām vējo nevajadzīgs pragmatisms. Vieni uzskata, ka veikbords ir radies no ūdens slēpēm un šajā gadījumā ūdens slēpes tika nomainītas pret dēli.

Kāds veikbords izskatās mūsdienās? Tas ir ļoti skaists un stilīgs ūdens sporta veids, kurš ar lepnumu atzīmē trešā gadu tūkstoša sākumu. Tas ir atvērts jaunām plūsmām, ir gatavs pilnveidoties un transformēties jaunās formās. Raideri to visu laiku papildina ar jauniem trikiem, izdomā jaunus un interesantus salikumus no akrobātiskiem elementiem. Tiem ir dažāda sarežģītības pakāpe, tos izpilda gaisā un par palīgu izmanto kutera radītos viļņus.

Kas tad ir veikbords?

Veikbords ir ūdens sporta veids, kura laikā sportists, turoties pie striķa slīd pa ūdens virsmu. Striķis ir piestiprināts motorlaivai.

Veikbords apvieno sevī vairāku ūdens sporta veidu elementus – ūdesslēpošanas, skeita, snovborda un sērfinga.

Ja ņemam vērā, ka veikbords pakāpeniski kļūst par vienu no vispopulārākajiem ūdens sporta veidiem, kurš attīstās lielos ātrumos un kuru aizvien biežāk izmanto atpūtai uz ūdens, tad vajag pievērst īpašu uzmanību veikeru aprīkojumam. Pirmām kārtām veikbords nav iedomājams bez speciāla sporta kutera. Visiem ir saprotams, ka tāds “prieks” nav lēts , tāpēc mūsdienās ir ļoti izplatīts tāds pakalpojumu veids, kura laikā, jūs varat noīrēt tādu speciālu, šim ūdens sporta veidam paredzētu kuteri.

Nākošais punkts – dēlis. Par to ir īpaša saruna. Galvenie veikborda parametri ir garums, platums un izliekums. Dēļa garuma izvēlas vadoties pēc tā, cik smags ir sportists, jo sportista ķermeņa masa ir lielāka, jo garāku vajag dēli. Dēļa platumu, parasti nosaka ražotājs, atkarīgi no tā, cik garš ir dēlis. Ja runājam par izliekumu, tad tam var būt trīs veidi: nepārtraukts, progresējošs vai arī trīspakāpju. Jo lielāks ir izliekums, jo vieglāk ir piezemēties pēc lēciena, bet ja izliekums ir mazāks, tad ir vieglāk kontrolēt ierīci. Veikbordi visbiežāk ir aprīkoti ar diviem vai četriem ķīļiem, tie veic noteiktas funkcijas. Ir vairāki parametri, lai varētu novērtēt veikborda uzvedību uz ūdens: piemēram, izlidojums, stabilitāte, atraušanās, ātrums, u. c.

Ļoti svarīgi ir veiborda stiprinājumi. No pareizi izvēlētiem stiprinājumiem ir atkarīga drošības, stabilitātes, kā arī sportista pārliecības pakāpe. Tas viss ir ļoti svarīgi iesācējiem, jo vairāk pārliecināts jutīsies braucējs, jo vienkāršāk un ātrāk viņš iemācīsies veikt visneiedomājamākos trikus. Jāsaka vēlreiz, ka tiem kuri mēģina atpūsties ar dēļa un kutera palīdzību, vispareizāk būtu veltīt vislielāko uzmanību tieši stiprinājumiem.

Stiprinājumi var būt vairāku veidu. Stiprinājumi ar atvērtu purngalu ir paredzēti vairākiem kāju izmēriem vienlaicīgi, tāpēc tie bieži vien ir sastopami veikparku nomās. Vēl ir stiprinājumi ar noslēgto purngalu. Tie labi derēs jūsu personīgajam dēlim. Stiprinājumi ar atsevišķiem zābakiem, būs jums ļoti nederīgi tad, kad atradīsieties krastā, jo jums nebūs basām kājām jādodas pa akmeņaino krastu.